ESKİŞEHİR İNÖNÜ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çalıştayı’nın Üçüncüsü İlçemizde Yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen: “Çocuk ihmal ve istismarı konusunda varlığınızla, fikirlerinizle çözüme doğru adım atmamıza katkıda bulunacaksınız.”
Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çalıştayı’nın Üçüncüsü İlçemizde Yapıldı.

“Çocuk Odaklı Kurumların Koordinasyonu Çalıştayı”nın üçüncüsü, 3 Mayıs 2017 tarihinde, İnönü Şehit Ali İhsan Aydın İlkokulu ev sahipliğinde başladı. Alpu ve Sivrihisar’ın ardından üçüncüsü ilçemizde düzenlenen çalıştay iki gün devam etti.  

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eksi 25 Derneği tarafından düzenlenen ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, Eskişehir Valiliği, İnönü Kaymakamlığı, İnönü Belediyesi ve İnönü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen çalıştayın birinci gününde katılımcıların konuşmaları ve sunumlarının ardından, oluşturulan tartışma grupları ile sorunun farklı boyutları ele alındı.

Çalıştay, Proje Yürütme Ekibi üyesi H. Buket Özkan’ın proje tanıtımı ile başladı. Daha sonra Eksi 25 Derneği Başkanı Burak Karakaya, projenin amacı ve İnönü’de yapılacak olan çalıştay hakkında bilgi verdi.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen yaptığı konuşmada; “Söz konusu olan çocuksa, orada eğitimle ilgili bir içerik olmak zorunda. Bizler çocuklarımızın daha iyi ve sağlıklı koşullarda eğitim görebilecekleri ortamı sağlamak zorundayız. Onların iyi bir vatandaş olması, sağlıklı bir nesil yetişmesi için her türlü gayreti göstermeye çalışıyoruz. Çocuklarımızı ihmal ve istismardan korumamız en önemli görevlerimizden biridir. Ancak bunu yaparken ihmal ve istismara uğrayan çocuklarımızın medya malzemesi haline getirilmesini de önlememiz gerekmektedir. Çocuklarımızın haber konusu edilerek afişe edilmesi, olayların olduğundan daha büyük gösterilmesi, siyasi çıkar sağlamak amacıyla kullanılmasının karşısında olmalıyız. Tabii ki haber konusu yapılmasından rahatsız olmamız çocuklarımızı korumak istememizden kaynaklanmaktadır. Bizler çocuk odaklı çalışan kurumlar olarak öncelikle çocuklarımızın hem eğitim hem aile hem de sosyal ortamlarında iyi şekilde yaşamaları ve sorun yaşamamaları için gerekli tedbirleri almalıyız. Sosyal politika uygulayıcı kuruluşlar, kolluk kuvvetleri, ilgili kurumlarla beraber ortak yapacağımız çalışmalar bu konuda olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Bu kadar paydaşın bir araya gelerek sorun çözmeye çalışması çok önemli ve bu Türkiye’de bir ilk. “Eskişehir modeli” olarak anılacak bir çalışma oldu. Biz il milli eğitim olarak sekretaryasını üstlendik ve 21 konu başlığında üstlendiğimiz görevleri yerine getirdik. Önce Alpu ve Sivrihisar, bugün de sizlerle bir araya gelmek bizim için çok önemli. Burada yapılacak çalışmaların, oluşabilecek sorunların önlenmesine önemli katkı sunacağını düşünüyorum. Ortada çok büyük bir sorun var. Öncelikle eğitimciler, sonrasında da bütün paydaşlar bu konuda duyarlı olmalı. Bize ev sahipliği yapan ve çalıştaya destek sunan İnönü kaymakamımız, belediye başkanımız, ilçe milli eğitim müdürümüz, bizi okulunda ağırlayan okul müdürümüz, Eksi 25 Derneği ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt yaptığı konuşmada, “Böyle bir çalıştayın ilçemizde yapılması çok önemli. Mevzuatlar da uygulamalar da insanların iyiliği için yapılır. İhmal ve istismar kelimelerine geniş kapsamda baktığımızda sadece okuldaki cinsel istismar ve şiddet olaylarını değil, diğer birçok sorunu da kapsıyor aslında. Ben bu çalıştayda oluşturulacak gruplarda iki konunun daha tartışılmasını önemsiyorum.  İnönü ilçemiz için iki önemli sorum var. 20 öğrenciyi her gün 30 km’den getirmektense neden bir öğretmeni oraya götürmüyoruz? İkinci soru: Öğretmenlerin ne kadarı İnönü’de kalıyor? Öğretmenlerimizin burada kalarak çocuk ve aile ortamlarını daha iyi tanımaları önemli. Onların burada yaşamalarını sağlayacak koşullar hazırlanmalıdır diye düşünüyorum. Bütün katılımcıların başarılı bir çalıştay geçirmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.  

İnönü Kaymakamı Hasan Hüseyin Uzan ise konuşmasında, “Bu tüm kurumların sorumluluğunda olan bir çalışma. Çocuklarımızın olumsuz şeyler yaşamaması için elimizden geleni yapmalıyız. Çocuklar için ortak bir amaç etrafında olmak olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu çalışmanın hedeflediği gayeye ulaşmasını diliyor, teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İnönü İlçe Millî Eğitim Müdürü Muhammet Büyük ise, İnönü ilçesini tanıtan bir sunum yaptı. Sunumda ilçenin tarihi, sosyo-kültürel yapısı, eğitim-öğretim istatistikleri, gezilecek yerler hakkında bilgi veren Büyük, çocuklar için böylesine faydalı bir çalışmanın İnönü’de de gerçekleştirilmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Baki Duy yaptığı “Değişen gençlik ve iletişim” konulu sunumunda, “ergenlik dönemi ne zaman başlar, ergenliğe dair kabuller, ergenlik dönemindeki değişimler, çelişkiler içindeki ergen, yetişkin gözüyle ergenler, ergenler gözüyle yetişkinler, zamane gençliği, neler yapılabilir, ergenle çatışma durumunda ne yapmalı” konularında bilgi verdi.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burçin Türkcan ise, “Çocuk ve Sanat” konusuyla ilgili yaptığı sunumunda, “sanat eğitimi, sanatın tüketicilerini yetiştirmek, çocuk resimleri neden önemlidir, çocuk resimleri analizinde dikkat edilmesi gereken noktalar, çocuk resimlerini yorumlamada ipuçları” konularında bilgi verdi.

Çocuk İhmali ve İstismarını Önleme Komisyonu Üyesi Yasemin Tümkaya Karakaya, çocuk ihmal ve istismarında eğitim sendikalarının önleyici rolü konusunda yaptığı sunumunda, Eskişehir’de bütün olumsuz eleştirilere rağmen dört sendikanın ‘çocuk siyaset üstüdür’ anlayışıyla bir araya geldiğini ve çok olumlu çalışmalara imza attıklarını belirtti. Sendikalarla yapılan çalışmaların temel odağında öğretmenlere yol göstermek ve bildirimde bulunan öğretmenlere destek olmak olduğunu vurgulayan Karakaya, bunun diğer illere de örnek olduğunu söyledi.

Çalıştayın ikinci oturumunda katılımcılar, ”çocuk odaklı çalışan kurumlar, genel koşullar ve sorun temelli öneriler tartışma grubu”, “eğitim sisteminde karşılaşılan güçlükler, çocukların eğitim sorunları tartışma grubu” ve İnönü’de çocuk olmak tartışma grubu” olarak üç grup halinde çalışmalarına devam etti.

08-05-201708-05-201708-05-201708-05-201708-05-201708-05-201708-05-201708-05-201708-05-201708-05-201708-05-201708-05-2017

Çarşı Mh. Mustafa Kemal Cd. No 98 İnönü/ESKİŞEHİR - (0222) 591 22 49

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.